Ubytování na Kubě

Po celou dobu jsme využili ubytování v Casas Particulares  – soukromého ubytování u místních, což bylo nejen levnější než hotel, ale i mnohem příjemnější a zábavnější – určitě doporučuji. Cestovali jsme ve 3, takže uvedené ceny jsou za pokoj pro 3 osoby, většinou tam byly 2 dvojlůžka.

Všechny pokoje mají klimatizaci a vlastní koupelnu se záchodem a většinou zde najdete i ledničku plnou nápojů, které samozřejmě potom budete muset zaplatit nebo dokoupit. Vždycky také najdete nějaký dům/byt s terasou (to byl náš cíl, být v tom vedru zavření v pokoji je nesnesitelné)

  • Havana – 30 CUC
  • Cienfuegos – 20 CUC
  • Trinidad – 25 CUC
  • Moron – 25 CUC
  • Pinar del Rio – 25 CUC
  • Viñales – 15 CUC

Pozn. Ceny jsou z roku 2015, od té doby mírně vzrostly (cca o 5-10 CUC/pokoj)

Co se týče hledání ubytování, není třeba nic rezervovat předem – ceny na internetu jsou většinou nadsazené. Když přijedete do jakéhokoliv města autobusem společnosti Viazul (viz další část reportu) , bude na vás na zastávce čekat asi milion lidí nabízejících ubytování. Doporučuji nebrat hned první nabídku – běžte se podívat, jak to tam vypadá a zeptejte se na cenu – když se vám to bude líbit, tak zkuste srazit cenu, když ne, je tam spousta dalších ubytování. Pokud přijedete taxíkem, tak řidič bude většinou o něčem vědět, nebo vás hodí do centra a tam potom můžete hledat podle obrázku značícího ubytování pro turisty (modrá barva, červená je pouze pro místní). V každém ubytování vám nabídnou snídani (cena se pohybuje od 3 do 5 CUC a moc se o ní nedá smlouvat) nebo večeři (ceny se pohybují od 7 do 10 CUC, takže pokud chcete šetřit, je to celkem drahé, ale zase je toho plný stůl, takže záleží na vás, chutnat vám bude určitě)

Po dohodnutí na ceně vás požádají o pasy (někde i o víza) a zapíšou si vaše informace, které budete muset podepsat – mají to kvůli kontrole místních úřadů. Platili jsme vždy před odjezdem, takže to bude asi všude stejné – peníze dopředu bych asi nedávala, stejně tak jako u pronajatého taxíku (pokud máte domluvenou zpáteční cestu) zaplaťte raději až budete zpět na určeném místě.

Zde doporučené ubytování v Havaně:

„ELBALCON“, Denia y Vadim, Calle D No. 506 (altos) e / 21 y 23, Vedado, La Habana

Velice příjemní majitelé nabízí 3 útulné pokoje s klimatizací, vlastní koupelnou, ledničkou, super obří terasou a obýváčkem k dispozici. Dům se nachází ve vyhledávané čtvrti Vedado jen kousek od centra – taxi asi 10 minut, pěšky necelé půl hodinky na Malecon.

V Casas Particulares vám také ochotně nabídnou různé další služby, jako domluvení taxi na výlet, jízdu na koni, restauraci atd. Za každé sjednání si od poskytovatele dané služby berou provizi, takže ceny jsou opět hodně nadsazené, takže doporučuji si poslechnout jejich nabídku a pak si zajít do centra a najít si co potřebujete. Ve všech turistických městech jsou různí „naháněči“, takže není vůbec těžké si sehnat ty stejné služby za mnohem nižší ceny – po smlouvání samozřejmě.