Španělsko-kubánská válka

23. prosince 1823 přednesl pátý americký prezident James Monroe své poselství kongresu. Výklad tohoto poselství pak pomohl utvořit zahraniční politiku USA v obou Amerikách na více než sto let. Známá Monroeova doktrína fakticky dala USA právo vojensky intervenovat na „svém“ světadílu kdykoliv, kdy byl ohrožen „mír a bezpečnost“ USA.

Maine

uss_maine_acr-1_in_havana_harbor_before_explosion_1898V lednu 1898, v době, kdy už několikátým rokem na ostrově zuřila kubánská válka za nezávislost, připlula do Havany americká loď USS Maine. Jejím úkolem bylo dohlížet nad bezpečím občanů a zájmů USA v Havaně. To, co následovalo, nikdy nebylo spolehlivě vysvětleno a stalo se terčem různých konspiračních teorií a polopravd. Pravdou ovšem je, že pozdě večer 15. února 1898 celá loď explodovala. Celkově zemřelo 274 námořníků. Při vyšetřování se zjistilo, že explodovalo více než 5 tun munice, kdy údajně prvotní explozi způsobila záhadná námořní mina.

Vzniklo ovšem podezření, že potopení lodi zinscenovali španělští agenti. Společně s mocenskými ambicemi, potopením Maine a vývozem „americké“ svobody se v USA vytvořila chuť k válce se Španělskem. I když se zpočátku zdálo, že se celá situace vyřeší, prezident McKinley 25. dubna 1898 Španělsku vypověděl válku.

San Juan Hill

the_rough_riders_charging_up_the_san_juan_hill_cph-3b30041uZačala válka, která se zpočátku vedla na třech frontách. Američané ovšem jednoznačně vedli. Boje na tichomořském Guamu trvaly jeden den. Boje na Filipínách trvalý doslova pár týdnů. Nejiné to bylo i na poslední frontě – kubánském bojišti. Boje byly rozhodnuty již od prvního střetnutí na moři, kdy před Santiagem americká flotila kompletně zničila tu španělskou za cenu ztráty jednoho jediného muže. Španělů padlo více než 300 a přes 1 700 jich bylo zajato. Američané se následně vylodili na ostrově a oblehli Španěly v Santiagu.

Asi nejznámější událost z celé války, o které se pak v USA vytvořily legendy, byl bláznivě odvážný a ve výsledku úspěšný útok budoucího prezidenta „Teddyho“ Roosevelta a jeho dobrovolníků, známých jako Rough Riders, na španělské pozice u Santiaga, na tzv. San Juan Hill.

Drobnou zajímavostí je, že mnoho Rough Riders bylo původně pistolníky ze stále méně divokého západu, kteří v tomto vojenském dobrodružství viděli možnost vydělat si peníze a také si zachovat svůj pochybný životní styl.

Španělé krátce po porážce na San Juan Hill kapitulovali. Mír byl následně dojednán koncem roku 1898 v Paříži. Mírové podmínky byly tvrdé a pokořující.  Španělé přišli o zbytky své koloniální říše. USA naopak získaly Guam, kubánské Guantánamo a kontrolu nad novými proamerickými režimy na Filipínách a na Kubě.

Co bylo dál?

U amerických vojáků následně propukla žlutá zimnice, která pošramotila jejich řady více, než španělské kulky a proto byli z ostrova relativně rychle staženi. Na ostrově byl ustanoven polodemokratický režim pod kontrolou amerického přidělence, který zde vydržel s drobnými úpravami téměř 60 let.

A jak to bylo s nešťastnou Maine, která celou válku v podstatě začala? Ta ležela na dně havanského přístavu až do roku 1912, kdy byla vyproštěna a obřadně potopena u břehů Floridy. Hlavní lodní stožár byl vztyčen na Arlingtonském národním hřbitově ve Washingtonu jako součást památníku mrtvých z této lodi, kde je k vidění do současnosti. Na Malecónu v Havaně byl postaven další památník Maine, který byl ve své podstatě pomníkem jestřábů, kteří se v této válce nejvíce angažovali. Po kubánské revoluci pak byl pozměněn na památník „obětí imperialismu z Maine“.

Ještě jedna drobná perlička…

Rooseveltův syn, generál Theodore Jr. se i přes varování lékařů vylodil se svou divizí na pláži Utah v Normandii a s velkou odvahou vedl své muže, tak jak kdysi jeho otec, do útoku, tentokrát ale proti nacistům. Nutno podotknout, že velmi úspěšně. Roosevelt Jr. ale za měsíc zemřel na infarkt a totální vyčerpání jako nositel medaile cti v části již svobodné Francie.

Cuba - Havana Monument obětem Maine