Cuba coronavirus

Současná situace na Kubě

Jak to vypadá na Kubě nyní, v průběhu koronavirové pandemie? Jak ovlivňuje koronavirus na Kubě místní obyvatele a jaké vyhlídky máme my, jako turisté?

Nebudeme si nic nalhávat, virové onemocnění COVID-19 zasáhlo celý svět. Ať už se na něj díváme jakkoliv, vládní opatření, ač se nám mohou zdát mnohdy nesmyslná, musíme dodržovat my, stejně tak jako Kubánci.

Jídlo na Kubě za koronavirové pandemie

Zatímco my si od 1.9. 2020 budeme muset brát do plně zásobeného supermarketu zase roušku, na Kubě budou na lidi opět pravděpodobně čekat prázdné regály. A pokud už konečně dorazí zboží i do normálních obchodů, čekají na ně mega dlouhé, někdy i několikadenní fronty…

Teď se tedy bavíme o obchodech, kde si běžný Kubánec může nakoupit za místní měnu, ve které dostává svůj skromný plat. Tím je kubánské peso neboli CUP nebo také Moneda Nacional.

Stejná situace na něj čeká, i pokud má “tvrdou” měnu CUC, za kterou si před pandemií taky mohl celkem slušně nakoupit, teď je mu ale podobně k ničemu, jako CUP (brzy tyto měny budou sjednoceny a CUC zanikne úplně, termín ale není znám – na veřejnost se dostal dokument, který udává datum 1.10 2020, jestli je to pravda uvidíme zanedlouho).

Devizové obchody na Kubě – MLC

Poměrně lépe jsou na tom Kubánci, kteří mají přístup k zahraniční měně a kteří si před pandemií stihli zařídit devizový účet a byla jim k němu vydána karta (momentálně se nové karty nevydávají) – touto kartou totiž mohou platit ve zbrusu nových dolarových obchodech, které praskají ve švech – jak předraženým zahraničním zbožím, tak lidmi, protože jinde se dá sehnat velice málo nebo spíš nic…kdo tuto tzv. MLC kartu nemá (což je většina běžných obyvatel), může si o zahraničním zboží – ať už jídle nebo běžných hygienickým pomůckách – nechat jen zdát. A pokud nemá známé někde na venkově, kde se může dostat aspoň k rýži, fazolím, sezónnímu ovoci a zelenině, hrozí mu i hlad.

Roušky a karanténa na Kubě

Roušky mají Kubánci samozřejmě povinné od začátku a všude, karanténu nepodstupují doma, jako my, ale v izolačních centrech v podmínkách, které by vydaly na další článek a příjmy ze zahraničního turistického ruchu, což je pro mnohé hlavní složka obživy, jsou v nedohlednu.

Další koronavirová opatření na Kubě

Doprava na ostrově byla ze začátku úplně zastavena, ať už se jednalo o přepravu osob nebo zboží, spousta lidí tak přišla o práci a neexistující doprava mezi provinciemi způsobila právě výše zmíněný nedostatek zboží v obchodech. Stěžujeme si na roušky v MHD, Kubánci by byli vděční, kdyby něco jako naše MHD vůbec fungovalo a rouška by byla to poslední, co by jim vadilo. Dokážete si představit v těch vedrech cestovat přeplněným kamionem v situaci, kdy je i běžné mýdlo nedostatkovým zbožím?

Co se týče zahraničního turismu, jsou od 1.8. 2020 otevřena některá odlehlá letoviska na ostrovech, odkud se ale na Kubu nedostanete. Některé hotely jsou otevřeny pro národní turismus, Havana je uzavřená úplně a vývoj zatím neznámý. Prosakují informace, že by se snad mělo komplet otevřít od 1.11.2020 pro zahraniční turismus, ale i to je momentálně nejisté, vzhledem k celosvětově se zhoršující situaci.

Všichni se modlí, aby toto období, které začíná nápadně připomínat Periodo Especial v 90. letech, už brzy skončilo, v ulicích se začalo opět tančit a zpívat bez roušek a strachu z astronomických pokut a jídlo a hygienické pomůcky nebylo zboží jen pro “vyvolené” a ty šťastlivce, kteří mají rodinu “venku”, která je schopna posílat dolary…

Nemáme se v té naší malé České republice zase tak špatně, i když se neustálé stěžování si na všechno stává pomalu národním sportem, tak trocha rozhledu neuškodí. I když koronavirus na Kubě “neřádí” tak, jako u nás, mají opatření a podmínky mnohem přísnější 😉

Buďme vděčni za to, co máme a hlavně budujme imunitu, ať nás nějaká “čínská chřipka” nezaskočí a můžeme brzy zase svobodně cestovat bez roušek, testů a izolací 🙂 Snad už brzo i na Kubu…

M.