Příroda na Kubě

S jakými živočichy nebo rostlinami se můžete na Kubě setkat? Jaké ptactvo lze na Kubě pozorovat a s jakými mořskými potvůrkami si můžete zaplavat? Jsou na Kubě žraloci? Více o přírodě na Kubě se dozvíte se v tomto článku 😉

Kubánská fauna

Kuba nabízí bohatou škálu endemických ( = původních, volně žijících jen a pouze na Kubě) rostlin i živočichů. Z celého světa se do národního parku Cienága de Zapata sjíždí pozorovatelé ptactva – na Kubě žije přes 350 ptačích druhů, z nichž jsou více jak 2 desítky endemických. Můžete zde zpozorovat nejmenšího ptáčka na světě, kalyptu nejmenší (zunzuncito), která dosahuje délky 65 mm. Ve stejných oblastech žije také trogon kubánský (tocororo), který je díky svému zbarvení (barvy kubánské vlajky – červená, modrá, bílá) považován za národního ptáka. K dalším oblíbeným druhům patří plameňáci, pelikáni, volavky, kolpíci, papoušci nebo kulíšek kubánský.

Ze savců je oblíbená jutía (stromová nutrie), 4 kilový všežravý hlodavec, který byl ve speciálním období hojně loven kvůli chutnému masu a nyní patří k ohroženým druhům. K dalším jedinečným druhům patří polymita krásná, prehistorická ryba, která je považovaná za živoucí fosilii. Na Kubě žije také hojné množství plazů – kromě leguánů a ještěrek zde najdete 15 druhů hadů, z nichž žádný není jedovatý – největší hroznýšovec kubánský dosahuje délky až 4 metrů. Endemický krokodýl kubánský (Crocodilus rhombifer) není vzrůstem nijak velký, ale zato velmi čilý. Jeho přirozený výskyt je na velmi omezeném území 300 km2 mokřadů Zapata a řadí se mezi chráněné živočichy. Díky množství úspěšných krokodýlích farem (největší v areálu Guamá) se počet jedinců tohoto druhu daří zvyšovat.

Z mořských živočichů se u pobřeží Kuby vyskytují kapustňáci, od listopadu do února se u západního cípu Kuby, v oblasti María la Gorda, pohybují žraloci velrybí a žijí zde také 4 druhy mořských želv, které každoročně kladou vejce na odlehlých ostrůvcích nebo chráněných plážích poloostrova Península de Guanahicabibes.

Kubánská flora

Synonymem pro kubánskou floru jsou palmy, které se hojně vyskytují po celém ostrově a můžete jich zde napočítat až 90 druhů. Národním stromem je palma královská (palma real), kterou má Kuba ve státním znaku a kterou také můžete najít v logu piva Cristal. Dále zde roste kokosovník ořechoplodý (cocotero), palma břichatá (palma barrigona) s typicky vydutým kmenem a vzácná prehistorická palma korková (palma corcho). Botanická zahrada v Cienfuegos se pyšní 280 různými druhy palem. K dalším významným porostům patří mangrovy, které chrání kubánské pobřeží před erozí a jejich kořeny poskytují útočiště malý rybkám a ptákům. Nejrozsáhlejší původní borové pralesy se nachází na Isla de la Juventud (původní název Ostrov Borovic). Ve vyšších oblastech Sierra de Escambray a Sierra Maestra se vyskytují deštné lesy. K původním druhům patří ebenovník, mahagonovník pravý a eukalyptus. Na ostrově se také vyskytuje hojné množství orchidejí, kaktusů a kapradin. Národní květinou je motýlovec (mariposa), kterou poznáte podle bílých okvětních lístků, které vypadají jako motýlí křídla.

Kubánské zemědělství

Zemědělská půda zabírá skoro 30% Kuby a v zemědělství je zaměstnána pětina obyvatelstva. Nejvýznamnější plodinou je cukrová třtina, ať už na výrobu pověstného rumu, nebo na výrobu cukru, jehož hlavním odběratelem je po uvalení amerického embarga Čína. V těsném závěsu je kvalitní tabák pěstovaný v provincii Pinar del Río, který se stále pěstuje způsobem, který od působení původních Taínů na ostrově příliš nezměnil – oráči za spřežením taženým voly nemají příliš lehký úděl. Podél silnic se rozkládají ovocné sady s nejrůznějšími tropickými plodinami jako mango, papaya, ananas, banány a množství citrusů, které se odsud vyvážely i k nám (na pověstné kubánské pomeranče si rád zavzpomíná každý pamětník minulého režimu 🙂 ). Další důležitou plodinou je rýže, která je hlavní součástí tradiční kubánské kuchyně. Důležitou součást místní kuchyně tvoří také luštěniny jako cizrna a fazole nebo nejrůznější hlízy jako jsou sladké brambory (boniato), yuca nebo manioca.

Další články o Kubě, historky z života na tomto krásném ostrově a cestovatelské tipy a triky najdete na WunderCuba.eu 😉