Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně je velice jednoduchá a přizpůsobená plodinám, které se zde dají vypěstovat. Hlavním chodem je většinou pečené nebo smažené maso – vepřové, kuřecí, ryba nebo výjimečně hovězí a jako příloha se podává rýže na několik způsobů: klasická bílá rýže, rýže s černými fazolemi nazývána Moros y Cristianos nebo žlutá rýže s vepřovým nebo kuřecím masem. K bílé rýži většinou patří i potaje de frijoles – omáčka z černých fazolí.  Typické jsou také smažené zeleninové banány nebo různé hlízy jako yuka nebo boniato – ať již vařené nebo smažené. Na stole také nesmí chybět zeleninový salát a součástí snídaně je téměř vždy sezónní ovoce: mango, ananas, papaya, guayaba, pomeranče, grepy nebo banány. Oblíbené jsou také polévky, ať již vývary nebo zeleninové krémy, např. dýňový nebo mrkvový.

Ajiaco

Typická kubánská polévka Ajiaco se skládá ze směsi hlízových plodin (manioca, boniato, yuka), kukuřice, papriky a vepřového nebo kuřecího masa. Je možné také přidat banány, ať už ty zelené zeleninové (machos) nebo maduros – ty sladké žluté, co známe my, nebo na Kubě velice oblíbenou dýni. Polévka je nečekaně vydatná, tak s tím počítejte při sestavování Vašeho menu, ať si užijete i druhý chod.

Ropa Vieja

Jeden z typických hlavních chodů na Kubě, který byste rozhodně měli ochutnat, se nazývá Ropa Vieja, neboli staré hadry, a to díky svému vzhledu – na vlákna roztrhané hovězí maso v rajčatové omáčce se zeleninou se podává většinou s bílou rýží a smaženými zeleninovými banány. Na Varaderu si tento typický pokrm můžete vychutnat například v La Bodeguita del Medio v centru městečka, kde vám k dolazení atmosféry bude hrát kubánská kapela.

Flan

Flan se řadí mezi oblíbené zákusky kubánské kuchyně, který není nijak náročný na přípravu. K jeho výrobě postačí vejce, mléko, kondenzované mléko, vanilka a cukr na karamelovou polevu. Ušlehaná směs se vaří ve vodní lázni a výsledek je vynikající. K dostání je téměř ve všech kubánských restauracích a nechybí ani ve většině bufetových restaurací v all inclusive hotelech na Varaderu.